Pronájem kanceláří v Brně v roce 2018 roste

Poptávka o kanceláře v Brně se každým rokem zvyšuje. Tento zájem má vliv nejen na vznik nových míst, ale také na ceny nájmů. V první polovině roku 2018 byl zájem enormní. O jaká čísla se jedná?

Prvotřídní vybavenost a dobrá dostupnost brněnských kanceláří

Kanceláře v Brně, které zabírají 570 300 m2, si zakládají na vysoké kvalitě. 82 % brněnských kanceláří se řadí do třídy A. Tento typ nabízí nejen dobrou dostupnost, ale i špičkovou vybavenost budov a kvalitní služby.

Šumavská tower cbreproperties.cz

Šumavská Tower, zdroj:cbreproperties.cz

Zbývajících 18 % tvoří kanceláře typu B. Tyto kanceláře jsou o úroveň níž, jejich kvalita rozhodně není zanedbatelná. Hodí se pro firmy, které nechtějí investovat vysoké částky za nájem a stačí jim menší prostory v méně moderních budovách.

Vznik nových prostor je samozřejmostí

V současné době se dokončily v Brně dvě kancelářské budovy. První budovou je Campus Science Park DE na ploše 13 300 m2. Tato budova nabízí nejen krásnou zeleň a vodní plochy, ale také nadstandardní parkovací kapacitu či praktické umístění u dálnice. Druhou budovou je Vlněna Office Park na ploše 12 400 m2. Její předností je blízkost vlakového nádraží a MHD. Ve výstavbě je dalších 63 500 m2, které se člení do 6 různých projektů. Z toho se do konce roku 2018 plánuje dokončit 24 900 m2.

Hrubá realizovaná poptávka se zvedla o 80 %

První polovina roku 2018 přinesla velký úspěch. Hrubá realizovaná poptávka činila v prvním pololetí celých 45 600 m2. V porovnání s první polovinou roku 2017 je to nárůst o 80 %, a v porovnání s druhou polovinou nárůst o 55 %. Společnost Moravia IT si před-pronajala 8 500 m2 v areálu Vlněna Offfice Park AB a tím učinila prozatím tu největší transakci roku 2018. Druhou největší transakci provedla společnost AT&T v areálu Campus Science Park C (8 000 m2). S 2 400 m2 v budově Spielberk Office Centre Villa H se dostala na třetí místo společnost Monster.

Nájemné v Brně pomalu, ale jistě roste

Na velký zájem kanceláří samozřejmě reaguje i cena za pronájem. V první polovině roku 2017 se nejvyšší cena mohla dostat na 13,5 EUR za m2 na měsíc, v aktuálním roce 2018 to už je 14,5 EUR.

Míra neobsazenosti je 8,8 %

Oproti druhému pololetí roku 2017 narostla neobsazenost o 1,5 %. V první polovině roku 2018 neobsazenost činí 8,8 %, evidováno bylo 50 200 m2 volného kancelářského prostoru.

Jaké moderní kanceláře lze v Brně najít?

Moderní kanceláře v Campus Science Park

Kanceláře Campus Science Park v těchto 5 administrativních budovách nabídnou sluncem zalité prostory, strategicky umístěnou polohu a nízkou energetickou náročnost. Najdete zde venkovní sportovní hřiště, velké množství zeleně a vodních ploch či obchodní centrum Campus Square. Vynikající poloha budov zajišťuje rychlý přesun na letiště Brno. Už za 15 minut jste na místě. Zajímavým doplňkem těchto budov je mobilní aplikace, která byla vytvořena za účelem rychlého informování klientů. Díky ní si můžete rezervovat zasedací místnost, vypůjčit kolo nebo zjistit, kdy odjíždí autobus.

Campus Science park cbreproperties.cz

Campus Science Park, zdroj:cbreproperties.cz

Kanceláře v obchodním centru Spielberk Office Centre

Klidné pracovní prostředí v centru města najdete ve Spielberk Office Centre. Klientům je dispozici open space či buňkové uspořádání. V případě individuálních potřeb je možné tyto dva typy kombinovat. Krásné zelené prostředí u vodní plochy doplněné lavičkami přináší zaslouženou relaxaci po celodenní práci. Příjemným prvkem je také přímá dostupnost na dálnici. Můžete se díky ní rychle pohybovat po městě a okolí.

Oblíbené kanceláře Šumavská Tower

3 vysokopodlažní administrativní budovy Šumavská Tower patří v Brně mezi oblíbené kanceláře. Klienti získají nejen obrovské množství parkovacích míst, ale také výhled na všechny světové strany. V budoucnosti se budovy stanou součástí obchodní galerie, která nabídne větší množství služeb bez nutnosti dojíždění. Dobrá dopravní dostupnost je pak už samozřejmostí – v blízkosti jsou zastávky MHD (tramvaj, trolejbus), dobré je i silniční napojení (VMO, D1, R43 Brno – Svitavy). V současnosti je plně obsazená pouze budova C. Budova B bude po dokončení rekonstrukce dostupná na jaře 2019 a budova A do konce roku 2019. Předpronájem je možný u budovy B, která nabídne 22 pater, bezbariérový přístup a dvě podzemní parkoviště. Na další brněnské kanceláře k pronájmu se můžete podívat zde.

Kancelářský trh v Brně patří k těm stabilnějším

Brno je podle realitních poradců ideálním místem k investování. Nadnárodní investoři mají velký zájem o nákup velkých průmyslových areálů. Těch je bohužel k dispozici jen málo. V Praze je pouze malé množství komerčních realit s vyšším výnosem, to je hlavním důvodem, proč se zájem investorů přesouvá do Brna. Podle slov Richarda Currana, šéfa české poradenské kanceláře CBRE, jsou investoři ochotni za kvalitní nemovitosti zaplatit více peněz. Dále Curran uvádí, že kupci uvažují racionálně a nemovitosti si vybírají velice pečlivě, o předražené druhořadé objekty zájem nemají.