Prohlédněte si fasádu, zda je po zimě v dobré kondici

Fasáda je vizitkou každého rodinného domu, a proto musí být vždy v té nejlepší kondici. Fasády jsou ale neustále vystaveny působení vnějších vlivů, znečištění a namáhané střídáním počasí. Nejvíce zatěžujícím obdobím je pro ně zima. I na nově realizovaných fasádách se mohou po zimě objevit nedokonalosti a drobná poškození. Taková poškození je zapotřebí zlikvidovat a vyřešit již v zárodku, jinak by se mohla rozrůst ve větší problém. V jakém stavu je vaše fasáda?

Co hledat?

Abyste zjistili současný stav vaší fasády, rozhodně nestačí jen pohled od vjezdové brány vašeho domu. Je zapotřebí detailní kontrola zblízka a pečlivé hledání. A co vlastně na fasádě hledat? Fasády bývají často zašpiněné prachem a nečistotami z ovzduší. Ty je třeba omést a podívat se na samotnou strukturu fasády. Hledejte mikroskopické prasklinky, začínající růst mechů, plísně a vlhkost. Právě to jsou největší nepřátelé fasád. Pokud je na fasádě objevíte, je třeba rychle jednat. Fasádu je nejprve zapotřebí dokonale vyčistit. Jak probíhá čištění fasád, se můžete podívat ZDE. Po vyčištění přijde na řadu oprava fasády. Pokud problémy odhalíte včas, můžete se vyhnout složitým opravným činnostem a ideálním řešením mohou být nátěry fasád.

realitykb.cz_cisteni-fasad-ars_cz_01

Nejprve vyřešit mechy a plísně

Když objevíte na fasádě vašeho domu začínající růst mechů, vznik plísní i prasklinky, nejprve je zapotřebí řešit plísně a mechy. Mechů se zbavíte vyčištěním fasády. K odstranění plísní a zamezení jejich znovuobjevení je zapotřebí na fasádu aplikovat protiplísňový nátěr. Výběr protiplísňového nátěru a jeho aplikaci je dobré nechat na odbornících. Nátěr je vždy vybírán individuálně, podle materiálu fasády a stupně poškození. Ke správné volbě jsou zapotřebí zkušenosti.

realitykb.cz_cisteni-fasad-ars_cz_02

Pak řešit praskliny

Pokud praskliny na fasádě objevíte včas, mají jen malou, mikroskopickou velikost. I takto malými trhlinkami ale proniká vlhkost, která zejména v zimě může způsobovat další praskání. Ideální ochranou je hydrofobní nátěr, který vytvoří na povrchu fasády neviditelnou, ale vodě neprostupnou ochrannou vrstvu. Hydrofobní nátěry nejenže mají schopnost nepropouštět vodu, ale dokonce ji odpuzují, takže fasáda zůstává stále suchá.