Záplavy snížily ceny luxusních bytů v Praze

Reklamní kampaň projektu Dock slibovala exkluzivní nové byty v pražské Libni s romantickým výhledem na nedalekou říční lagunu. Developerská společnost Crestyl tomu přizpůsobila i ceny – například třípokojový byt s rozlohou něco přes 90 čtverečních metrů stál více než devět milionů korun.


Dock však byl minulý týden mezi těmi projekty, které zasáhla katastrofa v podobě velkých záplav. Byty zatopila voda a jejich obyvatel museli evakuovat. Majitelé se nyní musí připravit na výrazný propad tržních cen řádově o statisíce korun. „Hodnota bytů v zasažených oblastech půjde v každém případě dolů. Záplavy ji stlačí, „potvrdil pro HN makléř Zdeněk Vystyd z pražské společnosti Energon Reality.

Luxus pod vodou

Libniansky projekt Dock je přitom jen jedním z těch, které skončily pod vodou. V minulých letech se totiž ve velkém stavělo v atraktivních lokalitách v blízkosti Vltavy. Ceny bytů v luxusních projektech dosahovali miliony korun.

Pokud se přitom bude opakovat scénář, který následoval po povodních v roce 2002, nemovitosti okamžitě ztratí z hodnoty 30 procent. V průměru o tolik totiž tehdy zlevnily byty a domy v nejvíce zaplaveném pražském Karlíně.

Situaci v české metropoli stále více přirovnávají k té před jedenácti let. „Opět narostou obavy z investic do nemovitostí v zatopených oblastech. Dopady na realitní trh po záplavách v roce 2002 byly výrazné. Množství investorů a developerů ztratilo nemalé peníze v začínajících výstavbách či pozemcích, které byly zničeny, „řekl pro české média Kevin Turpin, ředitel výzkumu poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

Obrovské škody

Lukrativní lokality v Praze přitom to nejhorší ještě nemají za sebou. Na Čechů se totiž zřejmě řítí další pohroma. „Neustále máme třetí povodňový stupeň na Vltavě av novém týdnu mají přijít další srážky. Nevíme, co nás čeká. Zatím jsme nechali protipovodňové bariéry ve stejném stavu, v jakém byly, „potvrdila HN mluvčí pražského magistrátu Iva Vojtková.

Škody ve slovenské metropoli se přitom mohou vyšplhat do závratných výšek. Například Česká pojišťovna zatím hovoří o řádově stamilionových škodách, které jí oznámily pojištěnci. Mezi nejpostiženější části patří právě Libeň, kde stojí množství nových bytových projektů. „Čísla ještě nejsou konečné a porostou. Z Prahy máme zatím nahlášených 797 škod v objemu zhruba 107 milionů korun. Mezi nejvíce zasažené pražské části patří Zbraslav, Radotín či Libeň, „řekla mluvčí České pojišťovny.