Polykarbonátový skleník a příprava základů

Plánujete si pořídit zahradní skleníky? Pokud ano, je určitě nutné připravit na jejich montáž a samotné usazení naši zahradu. Dnes platí nejenom to, že jsou skleníky z polykarbonátu dodávány demontované, ale platí také to, že samotná tvorba základů je většinou na nás.

Pokud se podíváme na to, proč vlastně skleníky potřebují základy, tak je to hlavně z důvodu celkové ochrany. A to jak před silným větrem, tak třeba i z důvodu, aby nedošlo ke zkroucení celé konstrukce skleníku. Dnes samozřejmě není problém postavit si základy na levné skleníky z polykarbonátu svépomocí. A zatímco v minulosti to byly hlavně kamenné varianty, dnes je ideální využít betonování.

Základy na polykarbonátové skleníky je ideální vybetonovat

Důvodu, proč se vydat právě touto cestou, jsou zřejmé. Hned ten první se týká celkové kvality a životnosti, kterou beton nabídne. I když tedy využíváte levné skleníky, není dobré samotný základ podceňovat. Navíc technologie jdou v tomto směru dopředu a tak na skleník polykarbonát není problém využít například ztracené bednění.

Co raději nepoužívat?

Jak jsme zmínili, beton je pro zahradní skleník nejlepší volbou. Podívejme se však i na to, co raději nepoužívat. Zde by se mělo jednat především o dříve oblíbené železniční pražce. Ty totiž mají hned několik velkých negativ, jako třeba:

  • Špatná pevnost
  • Nízké udržení stability konstrukce
  • Nebezpečné látky, kterými jsou napuštěny

Rozhoduje, jakou má skleník z polykarbonátu velikost

Prvním krokem je samozřejmě správné vyměření, jelikož základy by měly vždy odpovídat velikosti našeho skleníku. Podle toho si vše nejenom vyměříme, ale samozřejmě základy také vykopeme a umístíme do nich ztracené bednění. Doporučená hloubka je okolo 60 centimetrů. Pokud bydlíte v horských oblastech, nic nezkazíte, pokud přidáte ještě 20 cm navíc. Jakmile je ztracené bednění napuštěno betonem, můžete postupně přistupovat k dalšímu kroku, který základy pro polykarbonátové zahradní skleníky vyžadují. A to ať už jde o malý, nebo velký skleník.

sklenik2Plastový skleník pomohou zpevnit také cihly

Jakmile jsou tvárnice napuštěny betonem, můžeme se pustit do druhé fáze, kterou je použití cihel, kterými samozřejmě začneme vyzdívat celý obvod samotného základu, který plastové skleníky vyžadují. I zde samozřejmě výšku určujeme hlavně podle toho, v jaké lokalitě se náš plastový skleník bude nacházet, kde je potřeba skutečně stabilní konstrukce, tam raději zvolíme vyšší vrstvu, která ho dokáže velmi dobře ochránit.

 

Jak skleník polykarbonátový k základům upevnit?

Zde už je postup poměrně jednoduchý. I když je řada lidí, která využívá různé jiné možnosti spojů, je nejjednodušší cestou na základy skleníky prostě a jednoduše připevnit pomocí pevných vrutů. Stačí tedy navrtat základy, využít hmoždinky a následně vše pevně utáhnout. Samozřejmě pamatujte, že takto je třeba po stupovat na co nejvíce místech. Čím více bude bodů, se kterými jsou levné skleníky z polykarbonátu spojené s vašimi základy, tím větší jistotu budete mít v tom, že rozhodně budou držet na svém místě tak, jak držet mají.