Jak vybrat koupelnové osvětlení a svítidla do koupelny

Koupelnové osvětlení má oproti ostatním částem bytu řadu specifik. Pojďme se podívat na to, jak by mělo správně vypadat.

Především bezpečnost

Rozhodně sem nemůžete umístit naprosto libovolná svítidla. Navíc existuje vymezený prostor, kterému se správně říká zóna, a do něj byste neměli instalovat osvětlení vůbec. Z důvodu rozdělení místnosti na různé oblasti, jednotlivé zóny od sebe odlišené čísly, kam se hodí různá svítidla, byste se o jejich rozmístění určitě měli poradit s odborníky.

Kvůli vlhkému prostředí, které v koupelně je, musejí být veškeré zdroje světla v první řadě s dostatečně pevnou konstrukcí odolnou vůči vodě. Úrazy elektrickým proudem mohou mít fatální následky a bohužel jsou velmi časté. Což poznáte podle speciálního označení, na výrobku pak najdete písmena IP a do koupelny by měla přijít ta s označením minimálně IP 21. Světlo s nižším určitě nekupujeme. Druhou prioritou při výběru by se vám pak měla stát kvalita materiálu. Vzhled řešte až následně.

Dobrou zprávou ovšem je, že i tak zaručeně nezůstanete ochuzeni o produkty vzhledově zajímavé. Také mezi těmito specializovanými výrobky je opravdu bohatý výběr různých designů, do koupelny se dají pořídit i originální retro svítidla.

Která světla vybrat?

Mnohé koupelny jsou zcela bez přístupu přirozeného denního světla, takže jsou naprosto závislé na tom umělém, které sem dodáte. Centrální osvětlení je podobně jako v jiných místnostech naprostým základem také zde. Mohou to být i oblíbené bodovky nebo klasická stropní svítidla. Nejlépe ovšem ta přisazená, volně visící se do koupelen příliš nehodí. Poslouží vám v první řadě pro to, abyste se vůbec v prostoru dokázali orientovat. Ovšem rozhodně by nemělo zůstat osamoceno.

Minimálně pak budete s určitostí potřebovat ještě kvalitní osvětlení k zrcadlu, zejména jej ocení ženy, když se ráno v koupelně líčí. To by navíc mělo být vycentrováno s osou umyvadla – kvůli nežádoucímu oslňování a nesmí přirozeně ani vytvářet nechtěné stíny.

Jiná světla už sice nejsou úplnou nezbytností, nicméně si rozhodně v koupelně můžete dopřát i další nástěnná svítidla, která se postarají už spíše o dotvoření nálady. Vhodná jsou ta s jemným teple zabarveným světlem.

Zastavte se v Interiori, poradíme vám

Z naší nabídky vám pomůžeme vybrat svítidla, která odpovídají bezpečnostním požadavkům na instalaci právě do koupelen a poradíme, jak světla rozmístit s ohledem na jednotlivé zóny a zároveň i jejich maximální funkčnost. Zaměříme se též na to, jak navzájem jednotlivé kousky co nejlépe v interiéru sladit. Sice nepatří k místům, kde byste denně trávili úplně nejvíce času, ale i koupelna by měla být esteticky příjemná.