Finská sauna vhodná pro všechny

Finská sauna je v posledních letech velmi oblíbeným místem pro všechny, kdo chtějí odpočinek, relaxaci, ale také pro ty, kdo chtějí změnit styl života, posílit zdraví a imunitu. Postavit si saunu doma není vůbec složité, musíme jen vědět, jak na to. Stačí když oslovíme spolehlivou a odbornou firmu, která se realizací sauny zabývá.

Finská sauna a trošku historie

Finská sauna  všeobecně pochází již od našich předků, kde ji považovali za dokonalou očistu nejen těla, ale i duše. Byly to ovšem spíše lázně, ale princip zůstal stejný. Dnes se finská sauna těší velké oblibě a lidé ji navštěvují stále častěji. Ovšem můžeme se setkat s několika druhy sauny. Patří sem ruské lázně, kam patří i březová metlička, ale také turecké lázně zvané hammam. Finská sauna ale vévodí a můžeme si ji pořídit i doma.

Realizace sauny

Finskou saunu lze samozřejmě umístit jednodušeji ve venkovském sídle, ale i městský byt není k zahození. Musíme vědět, jak na to. V domě saunu totiž můžeme realizovat prakticky všude. V suterénu, v podkroví, v přístavbě a podobně. Můžeme si také pořídit saunu na míru. Profesionální firmy, které se realizacemi sauny zabývají mají praktické zkušenosti a dobře vědí, jak svou práci dělat dobře. V případě, že máme k dispozici místnost o velikosti 9 metrů čtverečních,  můžeme si zde dovolit nejen saunu, ale také sprchu, šatnu i odpočívárnu. Vše pro naše pohodlí.

Saunové moduly

V typickém městském bytě není často možné saunu realizovat. V takovém případě můžeme mít saunu v podobě saunového modulu, který lze umístit prakticky všude, máme – li trochu větší koupelnu, tak sem ji lze také umístit, ale pokud s místem trochu bojujeme, k dispozici je i balkon. Saunové moduly jsou vyrobeny z kvalitního dřeva, mají odlišný tvar, rozměr i vybavení. Všechny ale fungují na stejném principu. K jejich připojení ale musíme zavolat odborníka, protože naše laická neodbornost by mohla přinést spíše více škody než užitku.

Samotná stavba sauny

Při stavbě sauny je důležité věnovat pozornost dvěma bodům: vytvoření vysoce kvalitní hydroizolace a dobré větrání. Tato opatření zamezují vzniku vlhkosti, houževnatosti a chrání také strukturální prvky ze dřeva před plísní a hnilobnými houbami. Konstrukční vlastnosti a výkon saunových kamen různých modelů se mohou lišit. Kromě elektických kamen je vhodné umístit do sauny vlhkoměr a teploměr. Zařízení nám umožní sledovat vlhkost a teplotu vzduchu. Automaticky udržujte vlhkost na dané úrovni pomocí elektronicky řízeného zvlhčovače.

Blahodárné účinky sauny

Jestliže bychom měli zdůraznit pozitiva finské sauny, jistě by to byla zvýšená obranyschopnost našeho těla, lépe odoláváme bacilům, finská sauna  je vhodná pro jedince trpící dýchacími problémy, revmatismem, astmatem a podobně. Z lékařského hlediska je sauna také vhodná jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů, uvolňuje svalstvo, takže ji rádi navštěvují i sportovci. Navíc se díky intenzivnímu pocení vyplavují z těla škodliviny a otevírají se tak ucpané póry.