Drahé bydlení vyhání lidi z Prahy. Ceny však rostou i v okolí

Vlastní bydlení je pro řadu Čechů nedosažitelný sen. Vysoké ceny nemovitostí, přísnější pravidla pro hypotéky i vyšší úrokové sazby jsou důvodem, proč se Pražané raději uchylují k nájemnímu bydlení. Tento rostoucí zájem však tlačí nahoru i ceny nájmu. Logickým krokem je přesun z Prahy do jejího okolí – je to však skutečně řešením?

Nákladné bydlení v metropoli

Vývoj cen nemovitostí v Praze netěší kupce již od roku 2015, kdy začaly velmi výrazně růst. Do roku 2018 vzrostly až o 82 % a překonaly psychologickou hranici 100.000 Kč/m2. Nejdražší nemovitosti najdete na Praze 1, nejlevněji lze bydlet na Praze 9 a na Praze 10.

Analytici pro následující období však výrazné snižování cen nepředpokládají. Očekává se rostoucí tendence u úrokových sazeb a odhady růstu ekonomiky jsou stále pesimističtější. Na druhé straně se připravují zákony, které by měly vést ke zjednodušení stavebního řízení a omezování investičních nákupů nemovitostí. Zda to bude stačit k tomu, aby bylo bydlení v hlavním městě dostupnější, ale jasné není.

Zvyšující se poptávka po nájemním bydlení

Tato situace samozřejmě nahrává pronájmům bytů v Praze. Dle statistiky portálu Bezrealitky.cz se na jeden byt hlásí průměrně 40 zájemců. Nového nájemníka tak dokáže pronajímatel najít i v řádu dnů.

Nebývalý zájem se však odráží také na výši nájemného a na podmínkách pronájmů. Nájmy za posledních pět let vzrostly průměrně o 40 %, pro srovnání mzdy stouply za stejné období jen o 27 %. Díky vysoké poptávce po nájemních bytech se snižují i nároky nájemníků. Zatímco dříve si byt pečlivě vybírali a mnohdy se snažili ještě vyjednávat podmínky s pronajímatelem, v současné situaci jsou rádi, že se majitel rozhodl právě pro ně.

Díky vysokým cenám se stává koupě nemovitosti pro mnoho lidí nedosažitelná. Zvyšuje se tak zájem o nájemní bydlení.

Díky vysokým cenám se stává koupě nemovitosti pro mnoho lidí nedosažitelná. Zvyšuje se tak zájem o nájemní bydlení.

Vysoký zájem o bydlení v okolí Prahy

Alternativou je pro řadu Čechů migrace z hlavního města do okolních měst a vesnicí, kde očekávají levnější bydlení než v samotné metropoli. Nejoblíbenější jsou lokality s cestou do 30 minut od hlavního města.

Vývoj nemovitostí ve Středočeském kraji však ukazuje, že nejen byty přímo v Praze dosahují vysokých cen. Obdobná situace je také na Mladoboleslavsku, Berounsku, Kladensku, Nymbursku a Benešovsku. Právě dobrá dostupnost do Prahy zvyšuje prodejní i nájemní ceny.

Dle realitních kanceláří zároveň nic nenasvědčuje tomu, že by se ceny měly v budoucnu snižovat. Praha je stále oblíbeným pracovním a studijním cílem, s čímž jde ruku v ruce potřeba zde bydlet.

Bydlení za Prahou přináší komplikace

Zvýšený zájem o periferii zapříčiňuje však mnohem víc komplikací než jen zvedání cen. Města a obce za hranicemi Prahy často nejsou připravená na enormní zájem Čechů, a tak selhává silniční síť a občanská vybavenost.

Silniční síť jednoduše nestačí náporu automobilové dopravy, který se stěhováním do periferie zhoršuje. Důsledkem dopravy je také zhoršení stavu životního prostředí a vyšší náklady na dopravní infrastrukturu. Selhává také kapacita školek a škol i čistírny vod v daných oblastech. Obce a města se však snaží na tento nárůst pozitivně reagovat, např. stavěním nových škol.

Jak najít dostupné bydlení

Nepropadejte však panice, léty se ověřilo, že trh si vždy cestu najde. Lze očekávat, že doménou Prahy budou nájemní a investiční byty. Za vlastním domem či bytem se spíše přesunete do Středočeského kraje. Ať už však zvolíte jakoukoliv z těchto možností, je důležité zaměřit se nejen na cenu, ale také na samotnou nemovitost a lokalitu, ve které se nachází.

Právě proto byste měli rozhodně zvážit, zda se pustit do hledání nové nemovitosti na vlastní pěst. Díky situaci na trhu se stává mnohem výhodnější mít za sebou kvalitního realitního makléře, případně celou kancelář. Ta dokáže mnohem lépe vyfiltrovat nabídky bytů a domů dle vašich potřeb a zajistit hladký průběh prodeje či pronájmu. Vybírat byste však měli z realitních kanceláří s dlouholetou zkušeností a dobrým jménem, jakou je např. TIDE REALITY, které vám nejen zprostředkují obchod, ale poskytnou také poradenství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *