Dům z betonu

Beton je jeden z nejvariabilnějších, nejodolnějších a hlavně nejlevnějších materiálů pro výstavbu domu.

Beton se při stavbě rodinného domu využívá jednak jako monolit a jednak jako prefabrikát. Monolitické betonové konstrukce nejsou omezovány modulovými rozměry, proto dovolují realizovat konstrukce různých tvarů, rozlehlé stropní konstrukce a podobně.

Nezastupitelnou úlohu má beton u základových konstrukcí rodinných domů, kdy se monolitické konstrukce často kombinují s prefabrikovanými tvarovkami ztraceného bednění. Monolitický beton má také uplatnění ve většině stropních konstrukcí, ztužujících věncích a podobně.

Beton se také často využívá ve formě prefabrikátů. A to od nejmenších prvků po velkoplošné konstrukční panely. Jako příkladem jsou rodinné domy vyrobené z velkých stěnových a panelových desek, které se na stavbě smontují během několikátí dní. Obvodové stěny jsou osazeny okny, dveřmi a hrubými rozvody. Z exteriéru jsou stěny doplněny masivním zateplovacím systémem, který je krytý minerální omítkou. Monolitické dílce jsou vyrobené s velkou přesností a prakticky s neomezenou životností. Z výroby jsou betonové desky dováženy na stavbu, kde jsou montovány. Tloušťka obvodových stěn se pohybuje okolo 2cm, díky čemuž lze ušetřit až 10% zastavěné plochy. Stěnové dílce mají vysokou statickou i požární odolnost. Masivní betonové konstrukce velmi dobře akumulují teplo, mají tedy větší tepelnou setrvačnost. V kombinaci s fasádním zateplovacím systémem dosahují tyto domy nízkoenergetických parametrů.

Alternativou je systém betonových skořepinových tvarovek. Jde o ucelený zdící program, mezi jehož hlavní přednosti patří cena, dobrá tepelná akumulace a vysoká únosnost. K dosažení energeticky úsporného bydlení je důležité v případě použití tohoto systému u objektů skořepinové tvárnice izolovat. Nejznámějším způsobem pro naše klima je zateplení z vnější strany domu pomocí kontaktních či odvětrávaných systémů, nebo použití sendvičového způsobu zdiva s vložením tepelné izolace. Další možností je také zateplení vnitřní. Základem tohoto zateplení je tepelněizolační panel, který je tvořen sádrokartonovou deskou s vrstvou tepelné izolace ze stabilizovaného pěnového polystyrenu. Panely po nalepení na vnitřní stranu stěny spolu s navázáním na tepelnou izolaci podlahy a stropu tvoří účinnou tepelněizolační obálku interiéru.